Cursuri Optionale

CURRICULUM LA DECIZIA ȘCOLII
(DISCIPLINE OPȚIONALE)
AN ȘCOLAR 2018-2019

Oferta curriculară opţională vine în întâmpinarea nevoilor comunităţii locale prin cursuri de limba engleză, educaţie antreprenorială, orientare şcolară, educaţie pentru sănătate, educaţie pentru o cetăţenie democratică, etc, astfel încât elevii să poată face faţă provocărilor lumii contemporane, a noilor educaţii.
Toate cursurile opţionale din oferta şcolii au fost alese pentru a ajuta elevii să se adapteze cât mai repede şi mai uşor la cerinţele unei societăţi în permanentă schimbare, ele fiind concepute pentru a răspunde nevoilor concrete din societatea românească a secolului XXI. Cursurile opţionale răspund nevoii de deschidere şi de apropiere a şcolii de viaţa reală şi de piaţa muncii.
Aceste cursuri vizează dezvoltarea unui comportament social activ şi responsabil, adecvat unei lumi în schimbare. În cadrul acestor cursuri elevii dobândesc informaţii şi îşi formează abilităţi pentru a putea participa la luarea deciziilor şi la rezolvarea problrmelor. Activităţile susţin valori şi atitudini care să formeze tineri cu personalităţi autonome, cu spirit critic, capabili să îşi susţină punctul de vedere, să îşi argumenteze opiniile şi să dea dovadă de discernământ în deciziile pe care le iau. Cursurile opţionale din oferta şcolii sunt îndreptate către cele 8 competenţe cheie ale educaţiei, cu accent pe aptitudinile şi competenţele lingvistice (atât în limba maternă, cât şi în limba străină), pe aptitudinile şi competenţele civice, interpersonale, interculturale şi sociale, pe aptitudinile şi competenţele de exprimare culturală, pe cele ştiinţifice şi tehnologice, precum şi pe aptitudinile şi competenţele de învăţare. Evaluarea elevilor la aceste cursuri opţionale se face prin: jocuri didactice, dialoguri pe perechi, proiecte, concursuri, jocuri de rol, etc.

CLASA DISCIPLINA DENUMIREA

OPŢIONALULUI

TIP OPŢIONAL
I A, B, C Lb. engleză English Is Fun! La nivelul disciplinei